Корзина
3 отзыва
+38 (067) 584-24-74
Контакты
ТОВ АгроЕко Плюс
Наличие документов
Знак Наличие документов означает, что компания загрузила свидетельство о государственной регистрации для подтверждения своего юридического статуса компании или физического лица-предпринимателя.
+380675842474Світлана Сергіївна
+380509614105
+380687747228Олександр Михайлович
Олександр Михайлович
УкраинаДнепропетровская областьКаменскоеул. Братская, 12-4
Карта

Плужна підошва

Плужна підошва

Ґрунт є важливою складовою врожайності культур, адже саме він здатний забезпечити сільськогосподарським культурам оптимальне живлення необхідними елементами та вологу, яка потрібна їм для життєдіяльності. Від властивостей ґрунту залежить врожайність рослин, саме тому його показники відіграють важливу роль при виборі стратегії агротехнології.
І сьогодні ми поговоримо про загрозу для врожаю – плужну підошву.

Плужна підошва – поширена проблема техногенного характеру, адже перш за все пов’язана з впливом транспорту та сільськогосподарської техніки на родючий шар ґрунту. Це ущільнений прошарок землі в орному шарі, який виникає внаслідок тиску робочих органів ґрунтообробних агрегатів при обробленні ґрунту на одній глибині.

Формування плужної підошви відбувається не лише в процесі обробки ґрунту, а й при збиранні врожаю. Адже трактори, які мають вагу від 2 до 5 тон та збиральна техніка, яка в завантаженому стані може сягати 50 – 60 тон, пересувається по 40 – 80% ділянки, виконуючи різні технологічні операції, що сприяє утворенню ущільнень, які можуть дорівнювати 80 – 100 см, а в деяких випадках й більше. При умові порушення вимог, коли техніка заходить у поля за вологості ґрунту більше 90% – процес утворення ущільнень проходить набагато швидше.

Плужна підошва також може виникнути через руйнування структури ґрунту. В такому випадку зростає кількість пилоподібних часток, які згодом опускаються в орний шар ґрунту, який постійно обробляється, через що ґрунтовий профіль там вже є щільнішим. Таким чином, ґрунтові шпарини закупорюються і утворюють водонепроникний шар, який і називають плужною підошвою.

Крім перезволоження ґрунту, яке виникає при утворенні плужної підошви, можлива також поява ерозійних процесів, внаслідок яких на полях формується поверхневий сток. Найбільшу загрозу врожаю він несе, якщо на поверхні ґрунту немає мульчі з рослинних решток, коли настає період сильних дощів, чи за швидкого танення снігу.

З появою на полі плужної підошви, врожайність сільськогосподарських культур знижується на 30 – 40%, адже поглинальні властивості ґрунту, в такому випадку, зменшуються у три-чотири рази. Значне ущільнення ґрунту не дозволяє йому виділяти вуглекислий газ (〖СO〗_2), який є для рослини джерелом вуглецю, що виступає будівельним матеріалом для неї. Також, ущільнення ґрунту може викликати перетворення деяких нейтральних чи індиферентних мікроорганізмів в патогенні, які викликають захворювання кореневої системи рослини в вигляді гнилі.

При ущільненні ґрунту спостерігається поганий розвиток кореневої системи, корені не можуть рости в глибину, а це є особливою небезпекою для культур зі стрижневою системою, таких як соняшник, ріпак, соя та цукрові буряки. За таких умов корені рослин стають мичкуватими, через що значно погіршується засвоєння ними корисних елементів, збільшується чутливість до погодних умов – засухи чи перезволоження.

Крім цього, обробіток земельних ділянок, на яких виникла плужна підошва, збільшуються матеріальні витрати на паливо для ґрунтообробних машин, знижується термін служби знарядь, адже в такому випадку значно зростає опір ґрунту.

harvestdiary.com